Piknik Naukowy w Warszawie - "Kosmiczni adepci"

2023-05-29

W miniony weekend, a dokładnie w sobotę 27 maja, reprezentacja Politechniki Śląskiej, jej rybnickiej filii Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Szkoły Podstawowej nr 35 im Ks. Franciszka Blachnickiego w Rybniku wzięła udział w 26 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Piknik Naukowy - największe wydarzenie naukowe w tej części Europy. Jako impreza plenerowa popularyzująca naukę co roku gromadzi uczelnie, instytuty badawcze, muzea, fundacje związane z nauką, koła naukowe, zarówno z Polski jak i z całej Europy. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia były rewolucje naukowe.

Szkołę Podstawową nr 35 z Rybnika reprezentowała grupa 4 nauczycieli, którymi byli: Ewa Tyl-Korzeniewska (dyrektor szkoły), Marek Franusiak (wicedyrektor), Wojciech Wasylko i Aleksandra Bulla.  W ramach Pikniku Naukowego promowaliśmy szkolny projekt „Kosmiczni Adepci”, który realizujemy metodą PBL (Project Based Learning) we współpracy z Politechniką Śląską, a także nasz rodzinny Rybnik.

Na naszym stanowisku na odwiedzających czekały warsztaty z robotami edukacyjnymi Photon, podczas których uczestnicy mieli możliwość zaprogramować robota przy użyciu różnych języków programowania, odkryć planety Układu Słonecznego, dowiedzieć się wielu ciekawostek o odwiedzanych planetach, a także poznać zasady działania czujnika ruchu, światła, dotyku i koloru.

Więcej informacji o projekcie i współpracy: https://www.sp35.miastorybnik.pl/wspolpraca-z-politechnika-slaska/

Zasłyszane podczas Pikniku:

• „Słuchaj, co zrobić, by zapisać naszego syna do tej Szkoły Podstawowej nr 35 w Rybniku?”
  • „A to wy jesteście jedyną szkołą podstawową w Polsce współpracującą z uczelnią? Czemu u nas (w Warszawie – przyp. red.) takiej nie ma?”
  •  „O, tu są Kosmiczni Adepci – to coś dla ciebie”
  • „Przyjedźcie do nas do Warszawy za tydzień, nasza szkoła też chętnie wzięłaby udział w takich warsztatach”
  • „Chodź jeszcze raz tu, na Photona, by tu jest najlepiej”.
  • A na stanowisku Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych padło pytanie: „A byliście już na Photonach – jeszcze nie, bo tam są cały czas kolejki”.