Pamięć81 "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie"

2021-10-18

W tym roku przypada 40 rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce. Aby ją uczcić nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu: Pamięć81 „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie 13 grudnia 1981r. – PAMIĘTAMY!".

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: www.pamiec81.pl

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W projekcie, w naszej szkole biorą udział uczniowie klas 7 i 8, szkolnym koordynatorem projektu jest p. Mirosław Niewelt, zaś współpracuje z nim p. Ewa Rozińska.

Co za nami i przed nami?

• przygotowaliśmy szkolny kącik patriotyczno – historyczny "40 lat po stanie wojennym"
  • wywiesiliśmy plakat informujący o projekcie
  • uczniowie wezmą udział w projekcji filmu "Nie zabierajcie mamy"
  • dwóch nauczycieli weźmie udział w dwóch wykładach w ramach spotkań "Odkrywamy historię „Solidarności”
  • uczniowie wezmą udział w lekcji historii z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN, poświęconych stanowi wojennemu
  • uczniowie wezmą udział w konkursach tematycznych
  • reprezentacja szkoły weźmie udział w spotkaniu międzypokoleniowym (świadkowie wydarzeń, osoby represjonowane, patroni, przedstawiciele kuratorium, solidarności, partnerzy projektu oraz młodzież szkolna z opiekunami).