9.02.2021 - Dzień Bezpiecznego Internetu

2021-02-08

Dzień 9.02.2021 z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak co roku również nasza szkoła przyłączyła się do jego obchodów. DBI ma na celu przede wszystkim propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ma też na celu zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online.

Tematyka ta w ostatnim czasie jest nam wszystkim szczególnie bliska. Wychowankowie nasi mnóstwo czasu spędzają przed monitorem komputera, korzystając równocześnie z często niekontrolowanego dostępu do zasobów Internetu. W celu propagowania działań na rzecz bezpiecznego korzystania z zasobów sieci w najbliższym czasie na zajęciach w świetlicy i lekcjach informatyki zostaną realizowane tematy podejmujące tą problematykę.

Zachęcamy również rodziców do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu swojego dziecka, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Przydatne informacje znajdziecie Państwo na stronie projektu: Zostań znajomym swojego dziecka.

Przypominamy również podstawowe zasady, o jakich wszyscy użytkownicy Internetu powinni pamiętać:

Pomoc telefoniczna i online - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).