Krótka historia odkryć cząstek - spotkanie z dr Arkadiuszem Gorzawskim

2020-02-03

W dniu 28 stycznia br. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z dr Arkadiuszem Gorzawskim – fizykiem pracującym w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Z tej okazji gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 13 w Chwałowicach oraz IV Liceum Ogólnokształcącego z Chwałowic. Naukowiec, który odwiedził naszą szkołę, pracuje w ośrodku, który dysponuje najpotężniejszym w Europie akceleratorem cząstek.

Podczas wykładu pt. Krótka historia odkryć cząstek przybliżył uczniom zagadnienia związane z najnowszymi osiągnięciami z tej dziedziny. Uczniowie wysłuchali prelekcji w dużym skupieniu i z należytą rozwagą, ponieważ temat był niezwykle fascynujący.

Dr Arkadiusz Gorzawski jest fizykiem akceleratorów cząstek i inżynierem oprogramowania w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), specjalizuje się w symulacjach i kontroli trajektorii wiązek w akceleratorach cząstek oraz w badaniach związanych z interakcjami wiązek z elementami tych urządzeń.

Studiował fizykę komputerową na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, a na Politechnice Federalnej w Lozannie w Szwajcariio obronił doktorat w dziedzinie fizyki akceleratorów cząstek elementarnych.

Obecnie jest pracownikiem Uniwersytetu Maltańskiego i CERN. Jest aktywnym popularyzatorem fizyki i nauki organizującym warsztaty dla studentów i uczniów szkół średnich. Pochodzi z Rybnika na Śląsku, mieszka na granicy francusko-szwajcarskiej, gdzie w czasie wolnym oddaje się narciarstwu turowemu i turystyce górskiej.