Wizyta Astrohunters i CKU - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku

2024-03-09

W czwartek 07.03.2024 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane przez CKU - filię Politechniki Śląskiej w Rybniku dla uczniów klasy 5b - uczestników projektu edukacyjnego Kosmiczni Adepci.

Jak wyglądało to wydarzenie przekonacie się sami, czytając sprawozdanie jednej z naszych uczennic i oglądając zdjęcia.

"Dnia 7 marca w czwartek do naszej klasy zawitali goście specjalni.

Kiedy po dzwonku weszliśmy do klasy oraz zajęliśmy nasze miejsca w ławkach, pani przedstawiła nam dwóch bardzo sympatycznych panów z AstroHunters, którzy następnie opowiedzieli nam trochę o sobie i o swoim zawodzie.

Przedstawili nam również swoją prezentację o Układzie Słonecznym. Cała klasa brała aktywny udział w ich lekcji słuchając oraz odpowiadając na pytania.

Dowiedzieliśmy się min.:

- Ile zajęłoby nam dolecenie do najbliższej czarnej dziury?

- Jakie planety możemy obserwować wieczorami?

- Jaką temperaturę oznacza kolor gwiazd?

I wiele wiele innych ciekawostek na temat kosmosu. Później panowie rozłożyli teleskop i każdy z nas mógł obserwować niebo. Kiedy lekcja dobiegła końca, panowie zabrali swój sprzęt i żegnając się z nami wyszli.

Na ich miejsce weszła pani geolog, która miała dla nas przygotowane przeróżne kamienie i minerały, które mogliśmy dotykać, wąchać, a nawet oglądać pod mikroskopem!

Kiedy wszyscy już nacieszyli się oglądaniem kolorowych kamyczków, przeszliśmy do prezentacji oraz quizu, który przygotowała dla nas sama pani geolog.

Gdy zajęcia dobiegły końca, pani z Politechniki Śląskiej poinformowała nas o bieżących konkursach i zawodach.

Bardzo miło wspominam ten dzień, myślę, że fajnie było dowiedzieć się nowych rzeczy.

- Paula kl.5b"