2023-03-28

24 marca 2023r., w 102 rocznicę urodzin patrona, odbyła się w naszej szkole uroczystość związana z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. Pani dyrektor Ewa Tyl-Korzeniewska powitała zgromadzoną społeczność szkolną oraz licznie przybyłych gości: przedstawicieli miasta, rady dzielnicy, parafii, chwałowickich szkół i przedszkoli, klubu sportowego, związków zawodowych i Politechniki Śląskiej.

Program artystyczny pod okiem pani Danuty Stachowicz, Małgorzaty Sikory oraz Jarosława Hanika przygotowali uczniowie klas starszych. Przybliżyli historię życia patrona podkreślając cenione przez niego wartości i pełne serca oddanie drugiemu człowiekowi. Głos zabrał również sam Franciszek Blachnicki, w którego postać wcielił się uczeń klasy VIII Maciej Fiszer, opowiadając o swych niezwykłych darach. Jego opowieść ilustrowały piękne pieśni w wykonaniu chóru, taniec oraz scenki ze spotkań z dziećmi oazowymi.

W ostatnich słowach uczniowie poprosili swego patrona, aby jak dobry ojciec wspierał ich, pomagał w potrzebie, był ich wzorem i przyjacielem. Całość dopełniło wspólne odśpiewanie hymnu szkoły.

Na zakończenie do uczniów zwrócił się bezpośrednio zastępca prezydenta miasta Wojciech Świerkosz wspominający swoje pierwsze doświadczenia z postacią Franciszka Blachnickiego oraz ksiądz proboszcz Grzegorz Stencel, który podkreślał, jak wspaniałym wzorem człowieka i kapłana był nasz patron.

Uroczystość została zamknięta poświęceniem pamiątkowej tablicy z wygrawerowanymi słowami Franciszka Blachnickiego „Miłość siłą ostateczną”. Na pamiątkę wydarzenia 24 marca został ogłoszony Dniem Patrona.

List gratulacyjny - Politechnika Śląska

List gratulacyjny - Związek Nauczycielstwa Polskiego