Transmisja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci pierwszy raz w SP35! I to w międzynarodowym towarzystwie!

2018-12-27

25 listopada w sali 101 zorganizowaliśmy pierwszą szkolną transmisję Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W niedzielne popołudnie dwudziestu pasjonatów europejskiej muzyki wraz z Wojciechem Wasylko, opiekunem i pomysłodawcą, kibicowało młodym artystom z 20 rywalizujących krajów. Wśród nich, co zrozumiałe, największe emocje budził występ reprezentantki Polski Roksany Węgiel, która zaśpiewała piosenkę Anyone I want to be i – jak się okazało – głosami telewidzów zwyciężyła w całym konkursie!

Całe wydarzenie odbyło się w ramach projektu współpracy europejskiej eTwinning – JESC2018! Let’s Light up Together! Główną ideą szkolnego przedsięwzięcia była wspaniała zabawa i wspólne obejrzenie konkursu, który na całym świecie przyciąga przed telewizory miliony fanów, wraz z przyjaciółmi z innych krajów, które również miały swoich reprezentantów w koncercie.

Razem z naszymi uczniami transmisję z Mińska na żywo oglądało ponad 100 osób zgromadzonych w szkolnych salach i aulach w Albanii, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Macedonii, Serbii i na Malcie. Istotnym elementem całego wydarzenia było również poznanie uczniów z dość egzotycznych dla nas krajów, poznanie ich języka, tradycji i kultury medialnej.

W czasie wspólnego kibicowania młodym artystom, uczestnicy imprezy z klasy 4b, 6a, 6b, oraz 8b regularnie łączyli się na żywo ze swoimi przyjaciółmi z europejskich krajów poprzez wideokonferencje. Uczniowie oraz opiekun na bieżąco relacjonowali wydarzenia za pomocą projektowego czatu. W czasie, gdy w Mińsku liczono głosy, my również zagłosowaliśmy na swoich faworytów. Po podliczeniu naszych głosów okazało się, że w SP35 zwyciężyła młoda reprezentantka Ukrainy Darina Krasnovetska z przejmującą piosenką Say Love. W głosowaniu wszystkich 8 krajów biorących udział w projekcie triumfowała urocza artystka z Francji Angélina - z piosenką Jamais Sans Toi. Polka, Roksana Węgiel zajęła miejsce tuż za podium. Całe głosowanie odbyło się zgodnie z duchem i zasadami konkursu Eurowizji.

Na szkolnej transmisji w SP35 nie zabrakło wspólnego śpiewania, eurowizyjnych przekąsek, napojów i oczywiście tradycyjnego popcornu. Dzięki Olafowi Karwatowi z klasy 6a mieliśmy nawet własne oryginalne eurowizyjne babeczki!;) Emocje sięgnęły zenitu, gdy prowadzący konkurs w Mińsku ogłosili nazwisko zwycięzcy – Roksana Węgiel z Polski! Piski o okrzyki tryumfu słychać było chyba na Kupieckiej! Na pewno słyszeli je dobrze gromadzący się już na parterze rodzice i opiekunowie uczestników koncertu.

W przyszłym roku na pewno spotykamy się ponownie, być może w jeszcze większym gronie!

Napisano o nas na portalu rybnik.com.pl!