Święto niepodległości

2018-11-30

Szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości składały się z trzech części: w piątek 9 listopada o godzinie 11:11 przerwaliśmy na chwilę naszą pracę na lekcjach by wspólnie odśwpiewać cztery zwrotki hymnu państwowego, w niedzielę 11 listopada, wraz ze szkolnymi sztandarami, wzięliśmy udział w dzielnicowych obchodach, zaś we wtorek 13 listopada zgromadziliśmy się na uroczystej akademii z okazji 100–lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.

Podniosły nastrój spotkania podkreśliło wprowadzenie sztandarów szkoły i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wybrani uczniowie w poetycki sposób opowiedzieli o trudnej drodze naszego narodu do wolności. Odegrali scenę rozbioru Polski, opłakiwali nieszczęsny los ojczyzny, prosili Boga o swoje wstawiennictwo, by w końcu, przy dźwiękach przemowy Józefa Piłsudskiego do legionistów, zapewnić o swoim oddaniu i umiłowaniu ojczyzny. Odgłosy bijących dzwonów obwieściły, że ojczyzna jest znowu wolna. W ostatniej scenie dwoje czwartoklasistów zapewniło wszystkich, że historia naszego narodu sprawiła, iż czują się dumni z bycia Polakami. Całość przedstawienia dopełniły dźwięki muzyki Fryderyka Chopina, wzruszające piosenki o ojczyźnie oraz pieśni legionowe w wykonaniu szkolnego chóru.
Uroczystość była dla nas piękną lekcją patriotyzmu i wyrazem pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.