2023-12-05

Najstarsza grupa dzieci z naszego przedszkola wybrała się na wycieczkę do kopalni w Chwałowicach.

Dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte przez pracowników kopalni. Na początku przedszkolaki zwiedziły sztolnię, gdzie każdy przedszkolak otrzymał hełm, by czuć się bezpiecznie oraz dowiedział się jak wygląda praca pod ziemią. Następnie udali się na kopalnie, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda prawdziwa kopalnia, zwiedzali pomieszczenia, z których na co dzień korzystają górnicy ( szatnia, łaźnia, lampownia).  Dzieci również zwiedziły stację ratowniczą, gdzie ratownicy pokazali co potrzebne jest im w swojej pracy oraz pokazali film przybliżający trudną prace górników w kopalni.  Ostatnim miejscem jakie dzieci zwiedziły była pamiątkowa Izba Tradycji Górnictwa Kopalni Chwałowice, tam dzieci zobaczyły mundury, odznaczenia, elementy górniczego ekwipunku, zdjęcia, rzeźby, zabytkowe przedmioty związane z wydobyciem. Wycieczka zakończyła się słodkim poczęstunkiem przez pracowników kopalni oraz oficjalnym podziękowaniem dyrekcji kopalni za wspaniałą wycieczkę.

Jeszcze raz życzymy wszystkim górnikom zdrowia i siły na kolejne lata pracy.

Szczęść Boże !