2018-10-31

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas IV-VIII oraz klas gimnazjalnych uczestniczyli w żywej lekcji historii pt. „Sylwetka żołnierza Niepodległej” przygotowanej przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych.

23.10.2018 roku do szkoły przyjechali rekonstruktorzy, przywożąc ze sobą wiele wspaniałych eksponatów (repliki broni, mundurów, sztandarów, szpital polowy i wiele innych). Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji Pana Piotra Hojka z muzeum w Wodzisławiu Śląskim dotyczących okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę oraz powstań śląskich ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Rybniku i okolicy. Uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą odpowiadając na pytania prowadzącego związanymi z omawianym okresem w historii Polski. Uczniowie mogli przekonać się jak trudna jest historia naszego Narodu i jak skomplikowane były drogi do odzyskania niepodległości. Następnie uczniowie mogli obejrzeć i wziąć w swoje ręce repliki broni używanych w czasie I wojny światowej, w Armii Polskiej we Francji oraz powstaniach śląskich. Panowie Arkadiusz i Dariusz Chłapek w strojach, w których Ślązacy walczyli o polski Górny Śląsk omówili eksponaty związane z walkami Niepodległą. Pani Ewa Piskor omówiła funkcjonowanie szpitala polowego i zasady udzielania pomocy rannym żołnierzom na froncie. Dziewczęta mogły wcielić się w rolę sanitariuszek niosących pomoc rannym, a chłopcy wykazali się dużą sprawnością w odgrywaniu scenek historycznych z okresu powstań śląskich, oczywiście w strojach z epoki.
Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mamy nadzieję, że ta nietypowa, ale bardzo ciekaw, rozbudziła wyobraźnię naszych uczniów i zachęciła ich odkrywania kart z historii Polski.