Profilaktyka w szkole, bo „Lepiej przeciwdziałać niż leczyć” (Hipokrates)

2018-10-09

W dniu 3 października, młodzież naszej szkoły, mianowicie: klasy trzecie gimnazjalne oraz ósme i siódme, brały udział w programie profilaktycznym dotyczącym uzależnień „ANTYMINA” – Profilaktyka z pasją.
Projekt jest finansowany z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości. Organizatorem programu jest Fundacja Arka Noego z Gliwic.

Uczniowie naszej szkoły w skupieniu i zadumie słuchali narracji przeżyć bohaterów, ludzi, którzy w swoim młodym wieku przeżyli „piekło” na ziemi. Utwory muzyczne prezentowane przez Mirosława Kolczyka „Kolah” wzbudzały wiele emocji, które można było wyczytać z twarzy nastoletniego widza. Autorzy projektu przedstawiają dzisiejsze czasy i zagrożenia czyhające na młodego człowieka, niczym pole minowe, z którego nie jest łatwo wyjść bez zadrapań. Wystąpienia zostały przyjęte z dużym szacunkiem, a później nagrodzone gromkimi brawami.

Muzyka w projekcie jest bardzo ważnym elementem, który w sposób trwalszy trafia do nastoletniego odbiorcy, a zarazem jest przekaźnikiem często trudnych tematów. Uczniowie w sposób merytoryczny poznali specyfikę uzależnień. Poruszono problem uzależnienia w Polsce, podniesiono świadomość młodzieży na temat zjawiska jakim jest alkoholizm, czy uzależnienie od innych środków psychoaktywnych. Prelegenci podkreślali, jak ważnym elementem w życiu jest poczucie własnej wartości, dobre relacje z rodzicami, umiejętne rozpoznawanie swoich pozytywnych cech, mocnych stron, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, dotyczących np.: namawiania przez innych do wzięcia środków zmieniających świadomość (alkohol, narkotyki, leki). Uczniowie po zakończeniu spotkania profilaktycznego mogli chwilę porozmawiać z organizatorami przedsięwzięcia.

Dla rodziców
Okres adolescencji nie należy do łatwych życiu młodego człowieka, dlatego ważne jest dla dziecka wsparcie ze strony rodziców. Poszukiwanie pozytywnych alternatyw spędzania czasu wolnego i rozwijania swoich zainteresowań.

Agnieszka Majewska