Śladami historii… – wycieczka do Rybnika

2018-06-29

13 czerwca uczniowie klasy VII a wraz z wychowawcą wybrali się już po raz drugi na spacer po rodzinnym mieście. Celem naszej wyprawy było poznanie historii naszego miasta, zasłużonych mieszkańców oraz zabytków.

Naszym przewodnikiem był p. Artur Mielczarek, który jako nauczyciel historii i edukacji regionalnej, ciekawie przedstawił nam historię naszego miasta, przybliżył postacie zasłużone dla jego rozwoju, a także pokazał najważniejsze zabytki. Największą atrakcją wycieczki była, przygotowana przez p. Artura Mielczarka, wizyta w Urzędzie Miasta i zwiedzenie sali sesyjnej im. burmistrza Władysława Webera. O pracy rady miasta, prezydenta, historii witraży zdobiących okna sali, o rybnickim herbie opowiedział nam naczelnik wydziału administracyjnego p. Jacek Reclik. Mieliśmy także okazję zasiąść na miejscach naszych radnych oraz pana prezydenta. Kto wie? Może za parę lat, któryś z naszych uczniów będzie tutaj pracował?

W ubiegłym roku poznaliśmy rodzinę Haase i jej zasługi dla rozwoju naszego miasta, zatem w tym roku odkrywanie historii naszej małej ojczyzny rozpoczęliśmy od dworca kolejowego. Pan Mielczarek pokazał nam najstarsze budynki dworca, a także dowiedzieliśmy się, że stacja została otwarta w 1856 roku, a w 1912 otwarto odcinek Rybnik – Leszczyny, dzięki czemu, Rybnik uzyskał połączenie z Katowicami.

Na terenie dawnego kompleksu szpitalnego Juliusz, wysłuchaliśmy informacji o inicjatorze budowy szpitala Juliuszu Rogerze, przybocznym lekarzu księcia raciborskiego Wiktora I. Oprócz Juliusza Rogera, do powstania szpitala w Rybniku przyczynili się także książę raciborski, powiat rybnicki, a także specjalnie utworzony Komitet zbierający dobrowolne składki po domach prywatnych. Szpital został wybudowany w latach 1868-1869, zaś oficjalnie otwarto go w 1871 r. po tym, jak na mocy uchwały walnego zebrania został przejęty przez Śląski Związek Rycerzy Maltańskich. Roger nie doczekał się otwarcia szpitala, który jednak zawsze nosił jego imię. Pan Mielczarek zwrócił nam jeszcze uwagę na zainteresowania Rogera botaniką, przyrodą i folklorem ziemi śląskiej. Podkreślił również rewitalizację całego kompleksu, który wkrótce będzie służył mieszkańcom miasta. Następnie zatrzymaliśmy się niedaleko miejsca, w którym jeszcze na początku naszego wieku stał rybnicki browar. Powstał on w 1880 roku z inicjatywy przemysłowca Jakuba Müllera. To kolejna rodzina, która miała wielkie wpływy na rozwój miasta. Na rynku pan Mielczarek zwrócił naszą uwagę na miejsce dawnego ratusza, który widnieje na witrażu w urzędzie miasta, jako kościół MBB. Wysłuchaliśmy także ciekawej opowieści o losach figur Jana Nepomucena. Udaliśmy się następnie na teren kampusu, w miejsce, gdzie przyszedł na świat patron naszej szkoły ksiądz Franciszek Blachnicki. Wędrując ulicami miasta w stronę rynku, podziwialiśmy odnowione kamienice, ulice i skwery. Wysłuchaliśmy informacji na temat rewitalizacji naszego miasta, szczególnie Śródmieścia, o czym mogliśmy się naocznie przekonać.

Po drugiej, tak kształcącej, wycieczce po swoim mieście, uczniowie klasy VII a mogą już sparafrazować przysłowie Cudze chwalicie, swoje bardzo dobrze znacie i doskonale wiecie, co posiadacie.

Wzbogaceni o nowe wiadomości, wzmocnieni nieco przysmakami z Mac Donalda, wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy panu Mielczarkowi, że odkrył przed nami kolejne ciekawe karty historii naszego miasta. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na kolejnej takiej lekcji regionalizmu.

 

Miasto Rybnik Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach