2018-06-11

W dniu 6 czerwca uczniowie klasy VIIb wraz z wychowawcą p. Joanną Alder i nauczycielem historii p. Arturem Mielczarkiem odbyli pieszą wycieczkę do Rybnika.

Pierwszy przystanek był w Chwałowickim parku, zwanym Parkiem Kozie Górki lub Haasehidą. Pan Mielczarek był naszym przewodnikiem i opowiedział nam niezwykłe dzieje rodziny Haase, fundatorów parku. Następnie odwiedziliśmy park „Powstańców Śląskich”, który znajduje się na byłym cmentarzu żydowskim. Nasz przewodnik przekazał nam również informacje związane z rewitalizacją Rybnika, między innymi na temat kompleksu Juliusz, przybliżył nam postać Juliusza Rogera. Zobaczyliśmy zamek, gdzie obecnie znajduje się Rybnicki Sąd, przeszliśmy na Rynek, gdzie pan przewodnik zwrócił uwagę na najstarszą kamienicę, ratusz z wieżą zegarową, pomnik św. Nepomucena. Przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej zwróciliśmy uwagę na pomnik św. Nepomucena, na popiersie ks. Franciszka Blachnickiego, patrona naszej szkoły (w tym kościele był chrzczony). Następnie powędrowaliśmy do parku Na Wzgórzu, kościółek Akademicki, a stamtąd przeszliśmy pod Bazylikę św. Antoniego i pomnik Papieża. Po wizycie w Mc Donaldzie wróciliśmy do domów.