2019-12-20

10 grudnia w sali gimnastycznej dyrektor szkoły p. Ryszard Kras powitał uczniów klas starszych na Żywej lekcji historii, którą poprowadził p. Krzysztof Banaś, wielki pasjonat, kolekcjoner i znawca historii polskiego oręża. Tym razem uczniowie mieli okazję poznać uzbrojenie polskiego żołnierza od czasów I wojny światowej, poprzez wojnę polsko – bolszewicką, aż do II wojny światowej.

Pan Banaś wystąpił w mundurze Rotmistrza Pułku Ułanów Śląskich, którzy w roku 1939 brali udział w walkach, w okolicach Żor. Mieliśmy również okazję zobaczyć przedwojenny mundur Strzelców Podhalańskich. Nie tylko widzieliśmy, ale także mogliśmy dotknąć, a nawet przymierzyć panterkę oraz różne nakrycia głowy naszych żołnierzy, czyli hełmy, czapki i furażerki. Niewątpliwą atrakcja była oczywiście broń. Karabin Mauser, francuski karabin będący na wyposażeniu Błękitnej Armii Hallera, angielski Lee Nfild oraz pistolety maszynowe Schmeiser, Sterling - używany w czasie II wojny światowej przez polską brygadę powietrzno – desantową. Zobaczyliśmy też rosyjską pepeszę, niemiecką parabelę, karabin Kałasznikowa, czy angielskiego Stena, którego używało wojsko polskie na zachodzie. Zainteresowaniem cieszyły się również bagnety oraz szabla kawaleryjska. Najważniejsze jednak było to, iż wszystkiego mogliśmy dotknąć, wziąć do ręki. Pan Banaś bardzo ciekawie opowiadał o uzbrojeniu naszego wojska, więc wszyscy słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem. Po takiej lekcji historii, niewątpliwie, że wielu z nas złapało bakcyla i zainteresowało się historią polskiego oręża.